ABD ve AB’den Çin’e İklim Değişikliği Darbesi Gelebilir

 

ABD Başkanı Joe Biden’in iklim tasarısına yönelik eleştirilere rağmen Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, karbon emisyonlarıyla mücadele etmek ve piyasa açısından arz yönlü aşırı yüklemeyi önlemek amacıyla Çin’den gelen çelik ve alüminyum ürünlerine yeni gümrük vergileri uygulama olasılığını masaya yatırdı.

Bloomberg haber ajansına göre bu fikir ABD’den çıktı ve henüz embriyo aşamasında, yani resmi olarak önerilmedi. Ancak Çin ile ayrışmanın ve iklim cephesinde de etki alanının nasıl değiştiğine dair bir fikir veriyor.

Ajansın aktardığı ve “iyimser bir takvim” olarak 2023 sonunu işaret eden kaynaklara göre Washington ve Brüksel arasındaki çerçeve ve anlaşmayı görmek birkaç ay alabilir.

Dolayısıyla yeni gümrük vergileri kapıda değil ancak bunlar; Brüksel’in, ABD hükümetinin 430 milyar dolarlık “Enflasyonu Düşürme Yasası”na karşı çıkması nedeniyle sadece Çin ile değil Batı Cephesi’nin kendi içindeki uluslararası ilişkilerin karmaşık tablosuna da uygun.

Bu yasa, ABD’li elektrikli araç üreticileri için büyük vergi muafiyetleri içeren ve Avrupalı yetkililere göre Avrupalı otomobil üreticilerine önemli ölçüde zarar verebilecek bir yasa.

Nitekim Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin devlet yardımı kurallarını öfkenin tetiklediği yatırım kaçışını önlemek için uyarlayacağını söylerken Reuters’in aktardığına göre Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, kendisinin ve Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck’in, ABD’li mevkidaşlarıyla bloktaki tüm yeşil ürünler için bir muafiyet konusunda görüşmelere başladığını söyledi.

Çin’in dünyadaki çeliğin %60’ından fazlasını ve alüminyumun %57’sini ürettiğini ve hem ABD hem de AB’nin halihazırda Çin mallarına gümrük vergisi uyguladığını ve Reuters tarafından edinilen Çin gümrük verilerine göre geçen yıl ABD’ye yapılan çelik ihracatının toplam denizaşırı sevkiyatların %2,1’ini oluşturduğunu, alüminyum ihracatının ise genellikle %5 civarında seyrettiğini hatırlatalım.

Haberlere verilen tepkiler etkili oldu: Hong Kong’da Aluminum Corporation of China %1,4 değer kazanırken New York’ta Alcoa Corporation  ve Arconic Corporation , Biden’in yeni iklim tasarısının ardından sırasıyla %7,7 ve %6,4 değer kaybetti.

 

 

Leave A Comment

Soru Sor, Ask Us, Fr
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hallo, wie können wir Ihnen helfen?
Hello, how can we help you?